Nie można jej wyleczyć, dezorganizuje życie nie tylko samego chorego, ale całej rodziny i to na lata. O chorobie Alzheimera, określanej również jako otępienie lub demencja, dyskutowali w sobotę w Szczecinie specjaliści podczas konferencji "Oblicza Otępienia". Eksperci podkreślali, że ta choroba to sprawdzian empatii dla bliskich.

W Szczecinie chorobą Alzheimera dotkniętych jest od 15 do 17 tysięcy osób. Choroba objawia się między innymi zaburzeniami pamięci i mowy oraz ogólną dezorientacją. We wczesnych stadiach najczęstszym objawem jest trudność w przypominaniu sobie niedawnych zdarzeń.

Choroby nie można wyleczyć. Można jedynie opóźniać występowanie poszczególnych objawów. Dlatego tak ważne jest, aby nie zaniedbywać w starszym wieku aktywności umysłowej.

Na temat choroby, jej leczenia, aspektów prawnych, skutków medycznych i społecznych oraz jej przeciwdziałania rozmawiali w sobotę w Szczecinie specjaliści podczas konferencji pod hasłem "Oblicza otępienia". Została ona zorganizowana - już po raz piąty - przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Propagowania Wiedzy o Zaburzeniach Pamięci i Chorobach Otępiennych "COGITO".