Rozpocznie je kolorowa parada na ulicach Szczecina oraz plenerowe widowisko na dachu Przełomów.

Teatr Brama rozpocznie 52 edycję Kontrapunktu barwnym korowodem, który przejdzie w piątkowy wieczór ulicą Jagiellońską, pl. Lotników i pl. Żołnierza Polskiego.
Będzie to widowisko uliczne zatytułowane „Miasto to teatr”, a zaangażowani w nie artyści przedstawią postacie znane z podań ludowych i zwyczajów. Będzie koza, turoń, niedźwiedź, diabeł. Dołączyć do przemarszu mogą też sami mieszkańcy miasta. Zostaną zaproszeni do udziału na ostatnim etapie, w pobliżu pl. Żołnierza. Kolorowa parada wyruszy w piątek (21 kwietnia) punktualnie o 20:00 z boiska SP nr 47 przy ul. Jagiellońskiej 59.

Wcześniej, bo w niektórych miejscach już o 19:30, zacznie się tradycyjna kontrapunktowa Noc Teatrów. Co prawda w tym roku nie ma jednej wspólnej wejściówki na kilka spektakli w różnych teatrach, ale za to na część z nich wstęp jest bezpłatny. Mowa m.in. o dwóch przedstawieniach w Teatrze NieAktorów przy ul. Piotra Skargi („Akompaniator” i „Shirley Valentine”) oraz inscenizacji Grupy Improwizacyjnej „Pod Pretekstem” zatytułowanej „Tymczasem przed północą” w klubie 13 Muz. Poza tym można też zobaczyć np. „Supeł małżeński” w Teatrze Rozmaitości Gwitajcie i „Dziecko” w Teatrze Współczesnym.

Zwieńczeniem piątkowej (21 kwietnia) inauguracji będzie plenerowy spektakl "Silence/Cisza w Troi" Teatru Biuro Podróży. Aktorzy zmierzą się z tematem okrucieństwa wojny. Wykorzystując symboliczną scenografię, ogień, szczudła oraz przejmującą muzykę, opowiedzą o ludziach, którzy znaleźli się w zawierusze wojennej i którym pozostały już tylko marzenia o ucieczce. Przedstawienie zostanie wystawione o godz. 22:30 na placu Solidarności (darmowe wejściówki do odbioru w klubie 13 Muz). Dzień później (22 kwietnia) rozpoczną się prezentacje ośmiu spektakli konkursowych.

Inne wydarzenia bezpłatne w ramach Kontrapunktu, to dyskusje dotyczące teatru w Akademii Sztuki, spotkania w klubie festiwalowym i prezentacje filmowe. Aktualne informacje są dostępne m.in. za pośrednictwem aplikacji mobilnej „Kontrapunkt 2017”.

Program Nocy Teatrów 21 kwietnia 2017:

19.30 Teatr Rozmaitości Gwitajcie: „Supeł małżeński”
20.00 Teatr Lalek Pleciuga: „Disco macabre”
21.00 TeatrNieAktorów: „Akompaniator”
21.04 Teatr Kana: „Projekt: Matka”
21.30 Teatr Współczesny (Malarnia): „Dziecko”
22.00 Teatr Polski – Czarny Kot Rudy: „Pornograf”
23.00 TeatrNieAktorów: „Shirley Valentine”
23.00 Teatr Nie Ma: "Lekarz mimo woli"
23.00 DK13 Muz - Szczecińska Grupa Improwizacyjna Pod pretekstem: „Tymczasem przed północą"
00.00 Teatr Kameralny: „Modliszka”
00.00 Teatr Piwnica przy Krypcie: „Tajemnicza Irma Vep"