W środę 26 kwietnia br., o godz. 18.00 Miejska Biblioteka Publiczna, w ramach cyklu "Cztery strony świata" zaprasza do ProMediów (al. Wojska Polskiego 2) na wykład prezentujący sylwetkę i twórczość Jana Papugi, pisarza-marynisty, marynarza i globtrotera, związanego ze Szczecinem od 1946 roku.

Jan Papuga to postać barwna i wyjątkowa na firmamencie literatury. Wśród czytelników i krytyków literackich ceniony za prostotę języka, zwięzłość i autentyzm. O jego prozie dobrze mówili współcześni mu - Zofia Nałkowska i Jarosław Iwaszkiewicz. Jednak jego warsztat pisarski praktycznie został uznany dopiero kilka lat po śmierci. Obecnie uważany jest za jednego z najciekawszych polskich marynistów. Autor niezliczonych reportaży i ledwie ośmiu książek, m.in. „Szczury morskie” (1946), „Guadalajara! Guadalajara!" (1965) czy wydanej po śmierci powieści „Okrutny świat” (1984).

Podczas spotkania opowie o nim Joanna Popławska - doktorantka w Instytucie Polonistyki i Kulturoznawstwa na Uniwersytecie Szczecińskim. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół najnowszej literatury reportażowej. Członkini szczecińskiego oddziału Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza. Autorka wielu artykułów poświęconych tematyce reportażowej. Publikowała m.in. w takich periodykach, jak: „Studenckie Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Jagiellońskiego”, „Góry-Literatura-Kultura”, Zachodniopomorski Dwumiesięcznik Oświatowy „Refleksje”. Mieszka w Szczecinie.

Będzie to trzecie z kwietniowych spotkań projektu „Cztery strony świata”. Wstęp wolny.