Nowoczesny program kształcenia informatycznego, nowe pracownie komputerowe, praktyczne zajęcia prowadzone we współpracy z przedsiębiorcami i praktyki w firmach technologicznych oferuje uczniom nowo powstałe Technikum Technologii Cyfrowych. Szkoła będzie kształcić specjalistów IT z szerokimi kompetencjami cyfrowymi, którzy są obecnie najbardziej poszukiwaną przez pracodawców i najlepiej zarabiającą grupą zawodową. Technikum stworzono we współpracy z Technoparkiem Pomerania i firmami IT.

Informatyka jest dziś obecna niemal w każdej dziedzinie gospodarki, a branża IT od kilku lat pozostaje liderem pod względem dynamiki rozwoju i tworzenia nowych miejsc pracy. Według prognoz analityków do końca 2020 r. wakatów w tym sektorze będzie dwa razy więcej niż specjalistów, którzy mogliby je obsadzić. Obecnie w Polsce brakuje ok. 50 tysięcy informatyków. Dlatego w Szczecinie powstało nowe technikum, w którym młodzież będzie mogła nauczyć się tworzenia i wykorzystywania technologii cyfrowych.

- Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom pracodawców i młodych ludzi, tworzymy szkołę, która będzie kształcić techników informatyków posiadających rozległe kompetencje, myślących logicznie i algorytmicznie, z dobrymi podstawami matematyki, fizyki i języków obcych. Chcemy, by nasi absolwenci potrafili nie tylko korzystać z nowoczesnych technologii informatycznych, ale również je tworzyć i zmieniać dzięki nim świat – mówi Ewa Dobrzycka, dyrektor Technikum Technologii Cyfrowych.

Technikum ściśle współpracuje z sąsiadującym Technoparkiem Pomerania i ulokowanymi w nim firmami. Przedsiębiorcy będą współtworzyć nowoczesny program nauczania, prowadzić praktyczne zajęcia z uczniami, przyjmować ich na staże i praktyki we własnych firmach oraz fundować stypendia i indywidualne doradztwo dla najbardziej utalentowanych uczniów.

- Siła szkoły ma wynikać z bezpośredniej współpracy z biznesem, co umożliwi dostosowanie programu nauczania do potrzeb rynku i pracodawców. Nowoczesne kształcenie, udział przedsiębiorców w lekcjach, korzystanie z zaplecza technologicznego firm oraz staże i praktyki mogą być dla uczniów także początkiem drogi do zdobycia pracy w naszych firmach – wyjaśnia Andrzej Feterowski, prezes Technoparku Pomerania.

W procesie nauczania uczestniczyć będą m.in. takie firmy technologiczne jak TEONITE, Sagra Technology, Meelogic i SoftVig. Na początku technikum będzie kształcić uczniów w dwóch nowoczesnych specjalnościach: internet rzeczy oraz aplikacje mobilne i internetowe.

- Technologie mobilne sukcesywnie wypierają komputery. Otacza nas coraz więcej inteligentnych przedmiotów codziennego użytku – m.in. inteligentne samochody, zegarki czy termostaty - które łączą się z Internetem i komunikują ze sobą nawzajem (tzw. Internet Rzeczy). Już dziś Tesla umożliwia "wezwanie" samochodu z garażu na podjazd za pomocą zegarka, a Amazon planuje dostarczać paczki dronami. To, co jeszcze 20 lat temu było fikcją literacką, dzisiaj staje się codziennością. Zależy nam, aby młodzi ludzie kształcili się w tym kierunku i jako specjaliści IT uczestniczyli w tych przemianach – mówi Robert Olejnik z firmy TEONITE.

Technikum będzie również posiadać 4 nowoczesne pracownie komputerowe. Uczniowie będą mogli także rozwijać swoje pasje w ramach różnorodnych kół zainteresowań – m.in. koła matematyczno-fizycznego, grafiki komputerowej czy fotografii cyfrowej.

Dzień otwarty Technikum Technologii Cyfrowych odbędzie się 26 kwietnia 2017 r. w godz. 14.00 – 18.00 (ul. Niemierzyńska 17). Tego samego dnia w budynku F2 Technoparku Pomerania odbędą się dwa spotkania (o godz. 14.00 i o godz. 16.00) z kadrą szkoły, przedstawicielami Technoparku i przedsiębiorcami patronującymi klasom.