Lato i wakacje zbliżają się wielkimi krokami. Na dworze robi się coraz cieplej, wiele osób by się ochłodzić w upalne dni wybiera się nad wodę. Policja przypomina o zachowaniu ostrożności.

Lato kojarzy się głównie z wypoczynkiem nad morzem, jeziorem, czy rzeką. Jednak taki wypoczynek może być niebezpieczny. Jak informuje Policja większość utonięć jest wynikiem kąpieli w miejscach niestrzeżonych, lekkomyślności ludzi oraz lekceważenie obowiązujących przepisów. Od początku maja w Polsce utonęły 23 osoby. Policja prosi o zachowanie rozwagi w trakcie wypoczynku nad wodą i przypomina że: najlepsze do pływania są miejsca odpowiednio zorganizowane i kąpieliska strzeżone, zawsze należy zapoznać się i przestrzegać zasad regulaminu kąpieliska, należy stosować się do zaleceń ratowników, nie wolno skakać do nieznanej wody zwłaszcza na główkę.

W przypadku zauważenia osoby tonącej należy wezwać pomoc i pamiętać że w wodzie tonący jest zawsze silniejszy, nie należy do niego podpływać zbyt blisko, najlepiej w takich przypadkach podać kij, wiosło, bądź koło ratunkowe. To czas odgrywa najważniejszą rolę w trakcie ratowania ludzkiego życia.