Wielki wyścig żaglowców rozpoczęty. Ponad 50 jednostek z 18 krajów wypłynęło ze szwedzkiego Halmstad w kierunku Szczecina, załogi dotrą - za miesiąc - na finał The Tall Ships Races. Wśród nich też „nasi”, czyli silna reprezentacja Fryderyka Chopina. Silna, bo pierwszą nagrodę zdobyła jeszcze przed startem.

Od dziś śmiało można powiedzieć, że Finał The Tall Ship Races zbliża się z każdą milą morską. Żaglowce właśnie rozpoczęły zmagania. Przed załogami z całego świata wielka przygoda, olbrzymie wyzwanie i przede wszystkim mnóstwo…pracy.

Akurat to trofeum dla najbardziej przyjacielskiej załogi do tej pory przychodziło łatwo. Ekipa z Fryderyka Chopina tę nagrodę zdobyła już trzy razy i jest szansa, że szybko nie zmieni ona właściciela. Uśmiechem i ciężką pracą jeszcze przed startem regat – zdobyli pierwszą nagrodę za najlepszą choreografię i taniec na paradzie. Teraz już pozostało powalczyć na Bałtyku.

W pierwszym etapie regat załogi dopłyną do fińskiej Kotki. Finał w Szczecinie na początku sierpnia, u wybrzeży Wałów zacumują załogi m.in. z Brazylii, Portugalii i Azji.