Instytut Pamięci Narodowej i Wojskowe Biuro Historyczne łączą siły, by wspólnie badać dzieje polskiej wojskowości. Pierwszy efekt to ogólnopolska konferencja naukowa w Kołobrzegu poświęcona polskim sojuszom w XX wieku.

Nie wyciągnie się wniosków z przeszłości bez dobrej znajomości historii. Tę banalną prawdę trzeba jednak często przypominać, stąd wspólne działania IPN-u i Wojskowego Biura Historycznego. W pierwszej kolejności - "Polskie Sojusze Wojskowe w Minionym Stuleciu".

Historycy są w większości zgodni: w XX wieku Polska do sojuszy szczęścia nie miała i to często w tragiczny sposób odbijało się na losach naszego kraju. Te obecne wydają się trwalsze, bo sojuszników wybieraliśmy sobie sami, zgodnie z polskim interesem narodowym.

Obie instytucje planują już kolejne wspólne działania. Zajmą się badaniami dziejów Ludowego Wojska Polskiego. Po udostępnieniu w ubiegłym roku archiwów wojskowych, ujawniono wiele ciekawych dokumentów. Pojawiła się więc możliwość opracowania nowych publikacji. Jeszcze w tym roku można spodziewać się więc publikacji dotyczących powojennych raportów wojskowych Wojciecha Jaruzelskiego i wywiadu LWP.Sławomir Pankowski