Książka autorstwa prof. Ryszarda Tomczyka oraz dr Barbary Patlewicz z Uniwersytetu Szczecińskiego ”Cmentarz Janowski we Lwowie. Polskie dziedzictwo narodowe (tom I i II)” została nominowana do najważniejszej nagrody historycznej w Polsce. Publikacja naukowców z Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych znalazła się wśród 10 nominowanych do najlepszej książki naukowej poświęconej dziejom Polski i Polaków w XX wieku, w ramach konkursu "Książka Historyczna Roku" o nagrodę im. Oskara Haleckiego.

Nagrody im. Oskara Haleckiego są ustanowione w celu badania i popularyzowania dziejów Polski, a także w celu promowania czytelnictwa książek historycznych. Organizatorami konkursu oraz fundatorami nagród są Telewizja Polska S.A., Polskie Radio S.A., Instytut Pamięci Narodowej oraz Narodowe Centrum Kultury. Nagrody w konkursie są przyznawane za książkę historyczną w sześciu kategoriach.

W tegorocznej, dziesiątej już edycji - jury konkursu wybrało 20 spośród 108 nadesłanych przez wydawnictwa i rektorów szkół wyższych - książek, które zakwalifikowano do III etapu. Od 2 do 31 października także czytelnicy mogą głosować na wybrane tytuły za pośrednictwem strony internetowej www.ksiazkahistorycznaroku.pl.Laureaci konkursu otrzymają statuetki oraz nagrody pieniężne. Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się 23 listopada w siedzibie Telewizji Polskiej.Anna Sierpińska