Przełomowy kontrakt na zakup gazu ze Stanów Zjednoczonych do terminala gazowego imienia prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu. PGNiG podpisało średnioterminowy kontrakt z firmą Centrica. Wejdzie on w życie w 2018 roku.

Jak zapewnia Ministerstwo Energii to dla Polski korzystny kontrakt. Nie sprawdziły się prognozy, że dostawy gazu ze Stanów Zjednoczonych będą niekonkurencyjne. Według ekspertów udało się go wynegocjować dzięki rozwojowi technologii w wydobywaniu łupków i spadkom cen surowców energetycznych na światowych rynkach.

Nowy kontrakt PGNiG to pierwsza umowa na regularne dostawy skroplonego gazu z USA nie tylko do Polski, ale i całej Europy Środkowej i Północnej.

Kontrakt podpisano na 5 lat. Do Gazoportu im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu przypłynie z Luizjany dziewięć statków. Nieoficjalnie wiadomo że można mówić nawet około 800 milionach metrów sześciennych gazu, który trafi do sieci przesyłowej. Takich krótko i średnioterminowych kontraktów ma być więcej. PGNiG ma już długoterminowy kontrakt na gaz z Kataru. Kupuje też jednorazowe dostawy m.in. z Norwegii. Dzięki temu tylko od stycznia do września udział surowca z Rosji w imporcie spadł o blisko 20 procent.