Od przyszłego roku Polska będzie sprowadzała gaz skroplony ze Stanów Zjednoczonych. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisało w Waszyngtonie umowę z firmą Centrica LNG na dostawy tego surowca do terminala gazowego imienia prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu.

Bartłomiej Sawicki z serwisu biznesalert.pl przypomniał, że pierwszą dostawę gazu skroplonego ze Stanów Zjednoczonych, ale krótkoterminową, odebraliśmy w czerwcu. Dodał, że był to swego rodzaju test instalacji, procesu i transakcji. "Uczymy się zamawiać i działać na nowym rynku, świnoujski terminal pozwolił PGNiG wejść na zupełnie inny poziom handlowania gazem" - dodał.

Piotr Maciążek z portalu energetyka24.com zwraca uwagę, że to pierwszy tego typu kontrakt. Według niego, PGNiG pokazało, że kontrakty nie tylko krótkoterminowe są możliwe jeżeli chodzi o kierunek amerykański, ale również dłuższe, czyli takie, których Gazprom się boi. "Niemniej, biorąc pod uwagę możliwości statków, które będą przewoziły gaz, nie będą to duże ilości, więc piłka cały czas jest w grze" - podkreślił.

Do Polski pierwszy transport popłynie w przyszłym roku. Gaz z Ameryki ma docierać drogą morską - do terminala w Świnoujściu. Dostawy będą pochodziły z terminala skraplającego Sabine Pass w stanie Luizjana w USA.