Zimna wojna, żelazna kurtyna i walka wywiadów - zapraszamy na nowy program w TVP3 Szczecin "Szpiedzy". Pilotażowy odcinek już 2 grudnia o godz. 20:30.

Od Szczecina nad Bałtykiem do Triestu nad Adriatykiem opuściła się żelazna kurtyna przecinając nasz kontynent - mówił brytyjski premier Winston Churchill w przemówieniu wygłoszonym 5 marca 1946. Ten dzień zapoczątkował zimną wojnę. Blisko 39 lat później, w czerwcu 1985 r. na berlińskim moście doszło do wymiany jeńców czasów zimnej wojny, czyli szpiegów komunistycznego Wschodu i wolnego świata Zachodu. Oś narracyjna pilota dokumentalnej serii Szpiedzy obraca się właśnie wokół wielkiej wymiany z 1985 r.

Kim byli ludzie, którzy zostawali szpiegami Zachodu, czy coś ich łączyło i jakie cechy osobowości predysponowały ich do tej roli? Kim byli ludzie komunistycznego systemu z SB i WSW, co różniło te służby od siebie i co nimi kierowało? Co interesowało zachodnich szpiegów w Polsce, a co szpiegów komunistycznych na Zachodzie? Techniki szpiegowskiej łączności i szpiegowskie gadżety po obu stronach żelaznej kurtyny. Cena zdrady - co czekało szpiegów Zachodu w Polsce. O tych zagadnieniach opowiedzą historycy i prawdziwi bohaterowie tamtych wydarzeń. W pilotażowym odcinku opowiadającym o wielkiej wymianie szpiegów na moście, pojawią się bohaterowie kilku odcinków serii. Wykorzystamy też oryginalne, nigdy nieemitowane zdjęcia filmowe z wielkiej wymiany.

Pilotażowy odcinek programu "Szpiedzy" już 2 grudnia o 20:30. Na następne odcinki zapraszamy w kolejne soboty o 10:00 i 21:00, oczywiście w TVP3 Szczecin.

Program powstał przy współpracy z Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Szczecinie.