2,3 mln zł dofinansowania na doposażenie gabinetów profilaktyki zdrowotnej w szkołach publicznych otrzymają samorządy woj. zachodniopomorskiego. Ta kwota rozdzielona zostanie między 494 szkoły.

Dofinansowanie oznacza, że pielęgniarki i higienistki wrócą nawet do najmniejszych ośrodków edukacyjnych. Samorządy mogły wnioskować o dotację w wysokości do 6,7 tys. zł na wyposażenie gabinetu w szkole.

W Szczecinie najwięcej, bo aż 79 szkół publicznych otrzyma wsparcie finansowe na gabinety profilaktyki zdrowotnej. W Koszalinie skorzysta z niego 20 szkół, w powiecie koszalińskim kolejne 22 placówki. Natomiast, np. w powiecie stargardzkim dotacje trafią do 36 szkół, w gryfińskim do 34, w goleniowskim do 30, a w szczecineckim do 26.

Pieniądze z dotacji szkoły będą mogły wydać na kupno, m.in.: kozetki, stolika zabiegowego, szafki do przechowywania leków, wagi medycznej ze wzrostomierzem, aparatu do pomiaru ciśnienia tętniczego krwi z kompletem mankietów dla dzieci i dorosłych czy tablic do badania ostrości wzroku oraz widzenia barwnego.

Jednostki samorządu terytorialnego, aby otrzymać dotację musiały na przełomie września i października składać wnioski do wojewody zachodniopomorskiego. Resort zdrowia na dotacje dla samorządów planuje przeznaczyć łącznie 134 miliony złotych.