Krajowa Izba Odwoławcza rozpatrzyła już kolejne odwołanie od decyzji o wyborze wykonawcy budowy tunelu w Świnoujściu, a dziś ma w tej sprawie ogłosić wyrok. Wcześniej w postępowaniu przetargowym zdecydowano, że tunel wybuduje konsorcjum włoskich firm.

Pierwszego wyboru wykonawcy dokonano już w listopadzie ubiegłego roku. Jednak od tych decyzji odwołali się konkurenci, których skargi uwzględniła Krajowa Izba Odwoławcza i nakazała ponowne rozpatrzenie ofert. Część decyzji KIO została również zaskarżona do sądu.

Dokładnie miesiąc temu ponownie wybrano konsorcjum włoskich firm Astaldi i Ghella, ale drugi oferent także odwołał się od tej decyzji. Teraz prezydent Świnoujścia liczy, że odwołanie zostanie odrzucone, a umowa z wykonawcą zostanie podpisana jeszcze przed wakacjami.

Stała przeprawa w Świnoujściu połączy wyspy Uznam i Wolin. Jej długość wyniesie około 3,5 kilometra, a sam tunel pod dnem Świny będzie miał około 1,5 tysiąca metrów. Przeprawa promowa w Świnoujściu pozostanie, ale w ograniczonym zakresie.