Jest decyzja w sprawie budowy tunelu w Świnoujściu. Krajowa Izba Odwoławcza ogłosiła wyrok, w którym oddaliła odwołanie od decyzji przetargowej firmy PORR. Oznacza to, że tunel w Świnoujściu będzie budować konsorcjum włoskich firm i nic nie stoi naprzeciw rozpoczęciu prac budowlanych.

Pierwszego wyboru wykonawcy dokonano już w listopadzie ubiegłego roku. Jednak od tych decyzji odwołali się konkurenci, których skargi uwzględniła Krajowa Izba Odwoławcza i nakazała ponowne rozpatrzenie ofert. Część decyzji KIO została również zaskarżona do sądu. Dokładnie miesiąc temu ponownie wybrano konsorcjum włoskich firm Astaldi i Ghella, ale drugi oferent także odwołał się od tej decyzji.

Mimo, że wyrok Krajowej Izby Odwoławczej może zostać zaskarżony do Sądu Okręgowego w Szczecinie, to nic nie stoi na przeszkodzie, by umowę z wykonawcą podpisać już teraz. Prezydent Świnoujścia zapowiedział, że chciałby to zamknąć jeszcze przed wakacjami.

Stała przeprawa w Świnoujściu połączy wyspy Uznam i Wolin. Jej długość wyniesie około 3,5 kilometra, a sam tunel pod dnem Świny będzie miał około 1,5 tysiąca metrów. Przeprawa promowa w Świnoujściu pozostanie, ale w ograniczonym zakresie.