Światowe Dni Morza to doskonała okazja do spotkania światów polityki, biznesu i organizacji międzynarodowych. W rozmowach o bieżących wyzwaniach w gospodarce morskiej, weźmie udział 15 ministrów z całego świata i kilkadziesiąt delegacji rządowych. To również szansa, na zaprezentowanie potencjału Polski, która mocno inwestuje właśnie w gospodarkę morską.

To największe i najważniejsze święto Narodów Zjednoczonych. Szczecińska Łasztownia stała się centrum morskiego świata, gdzie Polska chce pokazać swoje zalety i możliwości w szeroko rozumianej branży morskiej. Starania, aby to Szczecin był gospodarzem tego prestiżowego wydarzenia, trwały już od dawna.

„Szczecinowi to się należy, po latach upadku, spektakularnych zamknięciach stoczni. Dzisiaj chcemy jednoznacznie wskazać, że przemysł morski, przemysł okrętowy i żegluga - istnieje, a Zachodnie Pomorze jest jednym z centrów” – oświadczył Marek Gróbarczyk, Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Porty morskie regularnie notują nowe rekordy przeładunków, a w Stoczni Szczecińskiej skutecznie realizowany jest program inwestycyjny. Zaledwie kilka tygodni temu, podpisano dwa kontrakty z niemieckim armatorem na budowę uniwersalnych masowców. To pierwsze samodzielne kontrakty podpisane przez stocznię od piętnastu lat.

Marek Gróbarczyk poinformował, że jest już porozumienie z Ministerstwem Obrony Narodowej, by nadzór nad stoczniami został przekazany do Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Uczestnicy Światowych Dni Morza będą rozmawiać m.in. o nowych szlakach transportowych w handlu międzynarodowym, rynku pracy dla marynarzy czy o morskich statkach bezzałogowych.

Podczas Światowych Dni Morza odbędzie się również inauguracja spotkania formatu "16+1" na szczeblu ministrów i wiceministrów ds. morskich z państw Europy Środkowo-Wschodniej i Chin.

Impreza to również szansa na nawiązanie kontaktów biznesowych z gośćmi z całego świata. Oprócz oficjalnych debat, miejscem najbardziej do tego odpowiednim mogą być rozmowy w kuluarach.

Organizacja Światowych Dni Morza w Szczecinie to pierwsze symptomy tego, że w Szczecinie może rozwijać się przemysł morski i jesteśmy postrzegani jako miejsce do potencjalnych inwestycji.

Światowe Dni Morza wcześniej odbywały się m.in. w Portugalii czy Panamie. W przyszłym roku gospodarzem będzie to Kolumbia.