Rozwój przemysłu stoczniowego, inwestycje w portach i kandydowanie do rady Międzynarodowej Organizacji Morza – to zapowiedział podczas inauguracji Światowych Dni Morza w Szczecinie, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Trzydniowe spotkanie światowej branży morskiej to czas dyskusji o przyszłości tego jakże ważnego sektora gospodarki w gronie specjalistów ze świata nauki, polityki i biznesu.

Szczecińska Łasztownia, to tu – oficjalnie od czwartku, bije serce międzynarodowej branży morskiej. Dla Polski i stolicy województwa zachodniopomorskiego - Światowe Dni Morza to olbrzymie wyróżnienie, bo po raz pierwszy w historii, zorganizowano je w regionie Morza Bałtyckiego i Europy Środkowo-Wschodniej.

Dla woj. zachodniopomorskiego, zdegradowanego przez poprzednią władzę - wydarzenie to jest niepowtarzalne i daje duże możliwości rozwoju – oświadczył Artur Szałabawaka, poseł PiS. Podczas uroczystej inauguracji Światowych Dni Morza - minister Marek Gróbarczyk podkreślił także, że rozwój sektora gospodarki morskiej jest jednym z priorytetów obecnego rządu. W najbliższych latach rząd chce zainwestować ok. 25 mld euro w rozwój silnej gospodarki morskiej, w tym rozbudowę portów i żeglugi śródlądowej. Czego przykładem ma być m.in. pogłębienie toru wodnego Szczecin-Świnoujście do 12,5 metra. Dzięki tej strategicznej inwestycji do portu w Szczecinie będą mogły wpływać statki o załadunku do 40 tysięcy ton. To dwa razy więcej niż obecnie. Kluczowa jest też odbudowa przemysłu stoczniowego, o czym zapewniał premier Mateusz Morawiecki - w liście odczytanym przez wojewodę zachodniopomorskiego Tomasza Hinca.

Minister, Marek Gróbarczyk podkreślił też, że organizacja Światowych Dni Morza w naszym kraju to jasny znak, że Polska zamierza zwiększyć aktywność w Międzynarodowej Organizacji Morskiej, do której należy od 1960 roku. Polska będzie kandydować do rady IMO w 2019 r., aby dołączyć do grona najważniejszych państw morskich na świecie.

Zastępca szefa kancelarii prezydenta RP, Paweł Mucha odczytał list od Andrzeja Dudy, w którym prezydent zwracał uwagę, jak wiele w ciągu ostatnich trzech lat udało się już zrobić w kierunku odbudowy polskiej gospodarki morskiej. Tegoroczne hasło Dni Morza to „IMO 70 – Nasze dziedzictwo. Lepsza żegluga dla lepszej przyszłości”.

Ozdobą inauguracji Światowych Dni Morza w Szczecinie było taneczno-muzyczne, widowisko artystyczne.