Na Światowe Dni Morza do Szczecina przyjechało kilkadziesiąt delegacji z całego świata. Ludzie nauki, biznesu i polityki rozmawiają m.in. o przyszłości morskiego rynku pracy czy nowych szlakach transportowych w handlu międzynarodowym, w tym Arktycznym Jedwabnym Szlaku.

Zgodnie z szacunkami ponad 80 procent towarów na świecie jest transportowanych drogą morską. To według uczestników debat świadczy o istotnym znaczeniu dla globalnej gospodarki. Od siedemdziesięciu lat o regulacje zwiazane z żeglugą dba Międzynarodowa Organizacja Morska. To właśnie ona wybrała Szczecin, na miejsce tegorocznych Światowych Dni Morza.

„Od skromnego początku Międzynardowa Organizacja Morska przeszła długą drogę, podczas, której udało się wykonać ogromną pracę na rzecz bezpieczeństwa żeglugi i czystych oceanów i właśnie z tych dokonań jesteśmy dumni” , mówił Frederick Kenney. Podczas debat podkreślano, że, żegluga na przestrzeni ostatnich lat bardzo się zmieniła, a najbliższe 20 lat, głównie za sprawą nowoczesnych technologii zmieni ją jeszcze bardziej.

Jednym z głównych wyzwań ma być wypracowanie rozwiązania dzięki, któremu transport morski stanie się bardziej ekologiczny. Chodzi głównie o ograniczenie emisji siarki i gazów cieplarnianych. Międzynarodowa Organizacja Morska chce, by do 2050 roku ich emisja została zmniejszona nawet o połowę. Dzięki nowym technologiom zmienić ma się również przemysł stoczniowy, chodzi tu przede wszystkim o produkcję coraz bardziej popularnych na świecie statków bezzałogowych.

Podczas spotkań eksperci rozmawiali też o wykorzystywaniu nowych szlaków transportowych, szczególnie tych przebiegających przez Ocean Arktyczny, który znacznie skróci czas dostarczenia towarów z Chin do Europy. Jedwabny Szlak ma być jednym z tematów spotkania na szczeblu ministerialnym w formule „16+1”, przedstawicieli państw Europy Środkowo-Wschodnej i Chin.