Zadzwonił ostatni dzwonek w tym roku szkolnym. 250 tysięcy uczniów z woj. zachodniopomorskiego rozpoczęło dziś wakacje. Dla szkół minione dziesięć miesięcy było ogromnym wyzwaniem w związku z wprowadzeniem reformy edukacji. Czy wszystko przebiegło zgodnie z planem i co czeka uczniów po wakacjach?

„Rok szkolny 2017/2018 , który trwał 292 dni - zakończono” - na te słowa z niecierpliwością czekało blisko pięć milionów uczniów w całym kraju. Dla wielu uczniów to udany czas. Uczniowie z bardzo dobrymi wynikami dostali wyróżnienia. W wielu szkołach najmłodsi wychowankowie dostali odznaki, a nieco starsi z najlepszymi ocenami - świadectwa z czerwonym paskiem. Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska - podziękowała za dobre wyniki w nauce i wkład pracy oraz poświęcenie nauczycieli.

Ten rok szkolnym był nieco trudniejszy - placówki musiały zmierzyć się z reformą edukacji. Rozpoczęto wygaszanie gimnazjów. Wróciły 8-letnie podstawówki, 4-letnie licea i 5-letnie technika. Zmiany te wymagały wielu przygotowań np. zatrudnienie specjalistów, tworzenie gabinetów specjalistycznych. Wprowadzono także nową podstawę programową. Uczniowie dostali nowe darmowe podręczniki, a szkoły nowoczesne interaktywne tablice. I wbrew zapowiedziom opozycji, wprowadzenie reformy, nie spowodowało masowych zwolnień nauczycieli. Z danych Ministerstwa Edukacji Narodowej wynika, że liczba etatów wzrosła w całym kraju o ponad 17 tysięcy. W województwie zachodniopomorskim, liczba zatrudnionych nauczycieli wzrosła o 604, a w Szczecinie zwiększyła się o 115. Po sześciu latach zamrożonych pensji, nauczyciele doczekali się też podwyżek. Zarobki wzrosły o ponad 5 procent, docelowo mają być wyższe o prawie 16 procent.

Od przyszłego roku szkolnego na finansowe wsparcie mogą liczyć też uczniowie. Od lipca będzie można składać wnioski w ramach programu „Dobry Start”. Każde uczące się dziecko do 20 roku życia dostanie trzysta złotych szkolnej wyprawki. Dzieci niepełnosprawne będą mogły skorzystać ze wsparcia do ukończenia 24 lat.

Uczniowie rozpoczęli dziś jednak wakacje, aby było bezpieczniej na drogach i w miejscach rekreacji – pojawią się dodatkowe patrole policji.