Do Sianowa przyjechał Naukobus Centrum Nauki Kopernik. Przez dwa dni odwiedzający Gimnazjum Gminne mają okazję przekonać się, że zaprezentowane w przystępny sposób skomplikowane zjawiska fizyczne czy matematyczne wcale nie są trudne.

- To jest Centrum Nauki Kopernik w pigułce, bo mamy tutaj najciekawsze eksponaty z naszych galerii, dzięki czemu dzieciaki mogą zobaczyć to, co mogą później zobaczyć w CNK w formie rozszerzonej. – mówił Szymon Filipowicz, edukator z Centrum Nauki Kopernik. Każdego tygodnia przemierza setki kilometrów, by przy pomocy interaktywnych eksponatów pokazywać, że podróż po meandrach nauki może być pasjonująca. Po wojażach na południu i w centralnej Polsce Naukobus i ekipa edukatorów przyjechali do Sianowa. Naukowe pomoce prezentują wiedzę z zakresu matematyki, fizyki, optyki czy anatomii. Bez konieczności wkuwania na pamięć wzorów i rozwiązywania zadań przy tablicy.

Odwiedzający mogą zobaczyć wnętrze ludzkiego organizmu, dowiedzieć się jak powstaje film lub przy pomocy kuli plazmowej niemal dotknąć pioruna. Mogą też potrenować mózg rozwiązując logiczne łamigłówki. Nad tym, by żadne pytanie nie pozostało bez odpowiedzi czuwa sztab edukatorów.

Podróżująca w Naukobusie wystawa jest prezentowana od 2006 roku. Przez lata zobaczyło ją ponad 400 tys. osób w 350 miejscach w całej Polsce. Projekt wspiera Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.