Rząd próbuje zahamować nielegalny wywóz leków za granicę. Znowelizowane prawo farmaceutyczne, które zakazuje przedsiębiorcom prowadzenia jednocześnie hurtowni, apteki i przychodni - wejdzie w życie w sierpniu. Do tej pory leki wywożone były np. za pośrednictwem fikcyjnych przychodni.

Pacjenci już przyzwyczaili się, że w aptekach brakuje leków - zwłaszcza przeciwzakrzepowych, wziewnych czy insuliny. Leków brakuje, bo wywożone są one nielegalnie za granicę. W krajach Unii można je sprzedać dużo drożej niż w Polsce. Nieuczciwi przedsiębiorcy wywożą medykamenty m.in. za pośrednictwem specjalnie do tego celu otwieranych aptek, hurtowni prowadzących podwójną księgowość czy fikcyjnych przychodni. „Podmiot leczniczy, który posiada na jednym NIP hurtownie farmaceutyczną, dokonuje przesunięć magazynowych do tej hurtowni i z niej sprzedaje do innych hurtowni za granice” – mówi Joanna Urbańska z Zachodniopomorskiej Izby Aptekarskiej.

Oficjalnie tzw. przesunięcia są nielegalne, dlatego Ministerstwo Zdrowia przygotowało nowelizację prawa farmaceutycznego by ukrócić ten nielegalny proceder. Przedsiębiorcy już nie będą mogli prowadzić jednocześnie hurtowni, apteki i przychodni. „Dla takiej przejrzystości reguł panujących na rynku - myślę, że przyczyni się to do ograniczenia wywozu produktów leczniczych” – oświadczył Michał Trybusz, Główny Inspektorat Farmaceutyczny.

Obecnie na liście leków zagrożonych wywozem jest prawie 200 pozycji. „My cały czas modyfikujemy przepisy, aby kolejne sposoby, które przestępcy wymyślili, chcemy temu skutecznie przeciwdziałać” – mówi Janusz Cieszyński, wicemister zdrowia. Już wcześniej zaostrzono kary za ten nielegalny proceder. Za wywóz leków grozi nawet 10 lat więzienia, za utrudnianie kontroli - trzy lata oraz 300 tys. zł kary za ukrywanie dokumentów. „Działa zorganizowana grupa, która wyprowadza leki celem osiągnięcia zysku kosztem życia i zdrowia milionów Polaków i na to nie możemy się zgodzić” – tłumaczy Zbigniew Ziobro minister sprawiedliwości i prokurator generalny.

Tylko w tym roku zachodniopomorski Inspektor Farmaceutyczny zarzucił nielegalny wywóz leków 12 przedsiębiorcom. Kolejnych 15 - musi spodziewać się kontroli, bo są podejrzenia, że i oni trudnią się podobna działalnością. Przed kilkoma dniami Krajowa Administracja Skarbowa razem policją rozbiły zorganizowaną grupę działającą na terenie województwa pomorskiego oraz kujawsko-pomorskiego. Zabezpieczono leki o wartości 10 mln zł. Ministerstwo Zdrowia szacuje, że rocznie z Polski są wywożone leki o wartości ponad 2 miliardów