Wójt Bielic nie może opuszczać kraju i sprawować funkcji publicznych. Takie środki zapobiegawcze zastosowała prokuratura wobec Zdzisława T., który w poniedziałek usłyszał zarzuty przekroczenia uprawnień oraz korupcji. Wójt nie ma zastępcy, dlatego tymczasowego włodarza gminy wyznaczyć ma w trybie pilnym wojewoda.

- Kandydat, którego wskaże wojewoda za pośrednictwem MSWiA trafia na biurko do premiera i to premier po zapoznaniu się z kandydaturą wskazuje osobę do pełnienia funkcji wójta. Staramy się, aby było to jak najszybciej. Ustawa mówi, że musi to być niezwłocznie. Musimy skompletować wszystkie dokumenty, mam nadzieję, że w ciągu najbliższych dni taka kandydatura znajdzie się na biurku u premiera – powiedziała Agnieszka Muchla z Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Nazwisko kandydata poznamy jutro. Zastąpi on na stanowisku wójta Bielic Zdzisława T., który usłyszał zarzut przekroczenia uprawnień, czym zdaniem prokuratury, wyrządził gminie szkody w wysokości 1 mln 300 tysięcy złotych. Ten sam zarzut usłyszała skarbnik Bielic – Halina B. Bielice są jedną z trzech najbardziej zadłużonych gmin w Zachodniopomorskiem. Jej problemy związane są z pożyczkami zaciągniętymi w parabankach. Śledczy zarzucili także Zdzisławowi T. korupcję. Chodzi o jedną z firm wiatrakowych, która postawiła turbiny na terenie Bielic. Za pozytywna decyzję Zdzisław T. oraz jego sekretarz Kamelia W. mieli żądać od inwestora 1 mln 250 tysięcy złotych.

Jak udało się nieoficjalnie dowiedzieć dziennikarzom TVP3 Szczecin - obowiązki wójta w gminie mają zostać powierzone Iwonie Kochel - nauczycielce z Bielic.