Psychiatrzy i psychoterapeuci potwierdzają - choroby i zaburzenia psychiczne to plaga współczesnych czasów. Wedle danych 25% populacji, to osoby z różnego rodzaju kryzysami psychicznymi. Rzecznik Praw Obywatelskich zgadza się ze specjalistami – reforma ustawy o ochronie zdrowia psychicznego jest niezbędna. Nadzieją na zmiany może być pilotażowy program, który ma ułatwić dostęp do specjalistów. Koszalin jest wśród nielicznych powiatów w Polsce, w których projekt będzie realizowany.
Rzecznik Praw Obywatelskich odwiedzając koszaliński szpital mógł zobaczyć, na czym polega terapia "metodą otwartego dialogu". Jest to jedno z niewielu miast w Polsce, gdzie pracuje się tą terapią, która polega na objęciu opieką chorego i szuka się rozwiązania problemu przez dialog z bliskimi tej osoby i specjalistami.
Rzecznika Praw Obywatelskich podkreślił, że - przez trudny dostęp do specjalistów, psychiatria staje się polem do działań reformujących. Tym bardziej, że na tym polu dochodzi do wielu naruszeń np. występują sytuacje, gdy dochodzi do niewłaściwego traktowania pacjenta w szpitalach psychiatrycznych, są problemy ze stosowaniem odpowiednich terapii, a także wciąż nie jest rozwiązany problem ubezwłasnowolnienia.
Przykładów nie trzeba daleko szukać - ,,mężczyzna o umyśle kilkulatka, który trafił do więzienia, bo kradł złom. Chory na schizofrenię – aresztowany za kradzież wafelka. Te dwa głośne medialnie przypadki stały się przyczynkiem do prowadzonej przez RPO, kampanii uwalniania z więzień osób chorych psychicznie. Podjęte są już odpowiednie działania tj. przekazano sprawy do prokuratury generalnej, bądź kierowane będą do kasacji do sądu najwyższego.