Do poniedziałku samorządy mogą składać wnioski o dofinansowanie usług opiekuńczych dla seniorów w ramach rządowego programu "Opieka 75 plus". A do wzięcia jest prawie 60 milionów złotych.

„Opieka 75 plus” to nowy program Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W tym roku rząd przeznaczył na ten cel pięćdziesiąt siedem milionów złotych. O pieniądze mogą się starać gminy do dwudziestu tysięcy osób. Środki zostaną przeznaczone na wsparcie samotnych seniorów w wieku powyżej siedemdziesięciu pięciu lat.

Chodzi przede wszystkim o usługi opiekuńcze w ich miejscu zamieszkania. Na finansowe wsparcie mogą liczyć jednak tylko te gminy, które już świadczą takie usługi. Samorządy mogą składać wnioski o dofinansowanie od początku grudnia. O pieniądze stara się między innymi gmina Stepnica. Mieszka tam ponad dwieście pięćdziesiąt osób w wieku powyżej siedemdziesięciu pięciu lat. Seniorom w codziennym życiu pomagają pracownicy ośrodka pomocy społecznej. Gmina zatrudnia siedemnastu opiekunów. Dodatkowe pieniądze pozwolą zwiększyć zakres i czas świadczonych usług.