Festiwal Kultury Żydowskiej trwa w Szczecinie od kilku dni. W programie dyskusje, koncerty, spektakle i spotkania autorskie. Wczoraj, w ramach imprezy, w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie odbyło się spotkanie „Wojna, polityka i moralność” poświęcone sylwetce Ireny Sendlerowej. Pretekstem była książka …

8 czerwca 2017 r. Sejm RP ustanowił rok 2018 Rokiem Ireny Sendlerowej. W spotkaniu uczestniczyła tłumaczka języka niemieckiego - książki „Matka dzieci Holocaustu. Historia Ireny Sendlerowej”, która znała bohaterkę. W książce jest mowa między innymi o polityce moralności w czasie wojny.

Irena Stanisława Sendlerowa z domu Krzyżanowska, pseudonim okupacyjny „Jolanta”, urodziła się 15 lutego 1910 roku w Warszawie. W trakcie studiów na Uniwersytecie Warszawskim podejmowała działalność na rzecz obrony praw studentów pochodzenia żydowskiego, niewpuszczanych do sal wykładowych. W czasie II wojny światowej jako kierowniczka referatu dziecięcego Rady Pomocy Żydom „Żegota” zorganizowała siatkę ludzi i instytucji, z którymi z niezwykłym heroizmem niosła pomoc dzieciom z getta. Nawet groźba kary śmierci za pomoc ludności żydowskiej nie była w stanie zahamować jej działalności.

W październiku 1943 roku Irena Sendlerowa została aresztowana, była przesłuchiwana i torturowana w siedzibie Gestapo przy alei Szucha, a także więziona przez 100 dni na Pawiaku. Nie zdradziła żadnych informacji i nie wydała nikogo. W trakcie Powstania Warszawskiego działała jako sanitariuszka w jednym z powstańczych punktów sanitarnych na Mokotowie. Po wojnie pracowała m.in. w opiece społecznej i szkolnictwie medycznym. Od podstaw organizowała w zrujnowanej działaniami wojennymi Warszawie domy dziecka, ośrodki pomocy starcom, domy opieki. Zmarła 12 maja 2008 roku.