W Stargardzie rozpoczęły się ogólnopolskie konsultacje budowy systemu wsparcia dla osób niepełnosprawnych i ich rodzin. Z przedstawicielami organizacji i stowarzyszeń spotkała się minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, która zapewniała, że pierwszy raz od 12 lat wzrośnie zasiłek pielęgnacyjny. To tylko jedna z wielu zmian, które mają ułatwić życie niepełnosprawnym.

„Chcemy zrobić to w dwóch krokach. Ten pierwszy krok będzie 1 listopada br. W następnym roku będzie kolejny wzrost" – oświadczyła minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. W stargardzkim Zakładzie Aktywności Zawodowej pracuje 70 osób. Większość zmaga się z niepełnosprawnością, ale dzięki codziennym obowiązkom żyją jak inni. Zakład zajmuje się przede wszystkim cateringiem. Niepełnosprawni przygotowują posiłki dla szkół i urzędów. Aktywizacja zawodowa jak największej liczby niepełnosprawnych to plusy nie tylko dla rynku pracy, ale przede wszystkim dla samych zatrudnionych. I to ma być jeden z głównych celów, które chce realizować Ministerstwo Rodziny we współpracy z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Sytuacja osób niepełnosprawnych na rynku pracy stale się poprawia. W ciągu ostatnich dwóch lat bezrobocie wśród nich spadło o blisko cztery procent i jest na poziomie nieco ponad dziewięciu procent. Podczas ogólnopolskiej inauguracji debat dotyczących sytuacji osób niepełnosprawnych minister Rafalska zapewniła też, że jeszcze w tym roku wzrośnie zasiłek pielęgnacyjny. To pierwsza waloryzacja od 12 lat. „Chcemy zrobić to w dwóch krokach. Ten pierwszy krok będzie 1 listopada br. W następnym roku będzie kolejny wzrost" – oświadczyła minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Zasiłek wzrośnie o ponad 62 złote. Od stycznia ma powstać również specjalny fundusz zasilany przez środki z Funduszu Pracy i tak zwaną daninę solidarnościową od osób zarabiających ponad milion złotych rocznie. Sejm zajmie się projektem ustawy o solidarnościowym funduszu po wakacjach. Konsultacje, które odbyły się w Stargardzie mają pomóc w doprecyzowaniu na co pieniądze mają być wydawane. Pierwsze wnioski już są.  To zadania jednak na przyszłość, ale już teraz niepełnosprawni mogą liczyć na wiele ułatwień. Pierwszego lipca weszła w życie ustawa wspierająca osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności. Jest to przełom - niepełnosprawni mogą już korzystać z rehabilitacji leczniczej w pełnym zakresie bez kolejek – nawet w domu. Mogą też w razie potrzeby wymieniać sprzęt medyczny, na przykład wózki inwalidzkie, co do tej pory nie było możliwe.

Do końca roku na realizację ułatwień dla osób niepełnosprawnych zachodniopomorski NFZ przeznaczy blisko 13 milionów złotych. W tym roku rząd podniósł też rentę socjalną i to o prawie 40 procent, co było odpowiedzią na postulaty środowisk osób niepełnosprawnych.