To największa wystawa zdjęć z archiwów Francuskiego Ministerstwa Obrony prezentująca Błękitną Armię Gen. Hallera. Ekspozycja 29 fotografii ukazuje szkolenie Armii we Francji w latach 1917-1919, życie codzienne żołnierzy, relacje z francuską społecznością, a także ich wyjazd do Polski w 1919 roku. Uroczyste otwarcie wystawy nastąpi 14 lipca w Alei Kwiatowej w Szczecinie.

Wystawa powstała z inicjatywy Ambasady Francji i Instytutu Francuskiego w Polsce, w ramach obchodów 100-lecia utworzenia niezależnej Polskiej Armii we Francji. Zorganizowana przez Miasto Szczecin i Konsulat Honorowy Francji w Szczecinie.

Uroczyste otwarcie wystawy nastąpi 14 lipca o godz. 13.00 w Alei Kwiatowej w Szczecinie, przy asyście Pocztu Historycznego Armii gen. broni Józefa Hallera z 12. Brygady Zmechanizowanej ze Szczecina. Ekspozycję będzie można oglądać do 6 sierpnia. Wystawa wpisuje się także w inicjatywę miasta „Codziennie Polskę tworzyMy”, celebrującą 100-lecie niepodległości naszego kraju.

Dnia 4 czerwca 1917 roku prezydent Francji Raymond Poincaré podpisał dekret ustanawiający samodzielną armię polską. Do tworzących się polskich oddziałów francuskie dowództwo skierowało fotografa z zadaniem dokumentowania tego, co się dzieje w szeregach polskiej armii. Oddziały te zaczęto nazywać Błękitną Armią z powodu barwy francuskich mundurów, jakie wtedy otrzymała.