Zawód szkutnika, wcześniej uznany za wymarły, po 40 latach powraca

Radosław Plecan / kb 2020-07-03  |  Goleniów
UDOSTĘPNIJ:
Zawód szkutnika, wcześniej uznany za wymarły, po 40 latach powraca
Szkutnik, czyli zawód, o którym dawno nie słyszeliśmy. Przyszli szkutnicy podeszli dziś do egzaminu kończącego 3-letnią naukę. Jak mówią eksperci, to fach, w którym ciągle poszukiwani są certyfikowani pracownicy.

906fc75b08c84785186d2135ae453ff61593621352554.jpg

Ceny gazu niższe o 10,5 proc. Spotkanie prezydenta z mieszkańcami Drawska Pomorskiego [GALERIA]

Zawód szkutnika, wcześniej uznany za wymarły, po 40 latach powraca. - Od paru ładnych lat borykamy się z problemem dostępu do wykwalifikowanych pracowników, dlatego podjęliśmy decyzje, żeby wskrzesić ten zawód, jako zawód, który stricte wiąże się z budową jachtów. Chcieliśmy wykształcić pracowników, którzy będą później u nas pracować - powiedział Robert Nalewaj, kierownik działu kadr, Technologie Tworzyw Sztucznych.

Choć zawód nie należy do najłatwiejszych, to pracodawcy w zamian oferują dobre wynagrodzenie. Na budowę konstrukcji, szlifowanie elementów, wykańczanie wnętrz, montaż silnika szkutnicy potrzebują przynajmniej jednego miesiąca. Każdy element wykonują ręcznie.

- Budujemy jachty żaglowe i motorowe, jest to proces bardzo skomplikowany. Jest to produkcja ręczna, więc wymaga dużej fachowości, wyszkolenie takiego pracownika nie jest takie proste – przyznaje Marek Listkiewicz, kierownik produkcji, Technologie Tworzyw Sztucznych.

Nauka kończąca się egzaminem i certyfikatem trwała 3 lata. - W części praktycznej związane jest to z wykonaniem pewnego elementu, który jest montowany, który wchodzi w skład właśnie wyposażenia łodzi motorowych, jachtów i innych jednostek pływających – tłumaczy egzaminator Andrzej Rejniak. Dziś do egzaminu podeszło 4 przyszłych szkutników.

Źródło:
TVP3 Szczecin