Pani Aleksandra jeszcze się urządza, ale w jej nowym mieszkaniu czuć już domową atmosferę. - Była to dla mnie korzystniejsza opcja niż kredyt, którego tak naprawdę bym nie dostała. Jestem bardzo zadowolona, mieszka mi się bardzo dobrze. Bardzo sobie cenię już ten taki swój kąt. Miejsce, w którym robię po swojemu. Mam tę swobodę i uważam, że dla nas jako dla młodych ludzi była to bardzo dobra opcja – wyjaśnia Aleksandra Gurazda, mieszkanka Sianowa.
W ramach programu powstało 168 mieszkań. Większość z nich to lokale dwu- i trzypokojowe, ale są też kawalerki i mieszkania dla większych rodzin.
- Zapotrzebowanie mieszkańców gminy na mieszkania jest duże i ono pewnie nadal w jakiś sposób pozostanie niezaspokojone. Z drugiej strony chcieliśmy też, o co walczy wiele samorządów, zwiększać liczbę mieszkańców poprzez warunki, w których mogą mieszkać w naszej gminie i tu też trochę osób z zewnątrz się do nas przeprowadziło – powiedział Maciej Berlicki, burmistrz Sianowa.
By otrzymać lokal, nie trzeba być mieszkańcem gminy. Trzeba natomiast mieć wkład własny, który stanowi dwukrotność czynszu. Ten wynosi 36zł za m2. - Na przykład takie mieszkanie dwupokojowe 40-45 metrów to jest koszt ok. 2000 zł miesięcznie. Oczywiście po 30 latach istnieje możliwość wykupienia takiego mieszkania na własność – mówi Milena Szczepańska-Zakrzewska z Urzędu Gminy i Miasta w Sianowie.
- Warto pamiętać, że to mieszkanie nie jest tanie. To nie jest mieszkanie socjalne czy nawet mieszkanie komunalne. Natomiast jest ono wynajmowane w czynszu z opcją dojścia do własności. Warto dodać, że są to mieszkania oddawane pod klucz, a nie w stanie deweloperskim, które trzeba wykończyć i mieć środki na to – dodaje Maciej Berlicki, burmistrz Sianowa.
Pierwszeństwo w przyznawaniu mieszkań mają osoby nieposiadające innej nieruchomości. Są też dodatkowe punkty m.in. dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami. Z myślą o nich przygotowano 10 specjalnie przystosowanych lokali. Wśród udogodnień m.in. uchwyty w łazience i elektroniczny system bezpieczeństwa.
- Składa się z przycisków znajdujących się w łazience, które w sytuacji awaryjnej powodują głośny dźwięk, który wydobywa się na zewnątrz mieszkania, czyli słyszą to sąsiedzi oraz sygnał dźwiękowy. Jest to sygnał dla służb bezpieczeństwa, gdzie dane mieszkanie się znajduje i gdzie jest potrzebna pomoc – wyjaśnia Milena Szczepańska-Zakrzewska z Urzędu Gminy i Miasta w Sianowie.
Budowa mieszkań pochłonęła 40 mln zł. Większość kosztów pokryło dofinansowanie z Programu "Mieszkanie Plus". Wnioski o przyznanie lokalu można składać w Urzędzie Gminy i Miasta w Sianowie.