Światowy Dzień Walki z Rakiem. Lekarze przypominają o badaniach

kb 2024-02-04  |  zachodniopomorskie
UDOSTĘPNIJ:
4 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Rakiem (fot. gov.pl)
4 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Rakiem (fot. gov.pl)
4 lutego przypada Światowy Dzień Walki z Rakiem. Lekarze przypominają o badaniach i przestrzegają, żeby zwrócić również uwagę na odpowiedni tryb życia, dietę i aktywność fizyczną.

612109acf44647af80d20adefe90eeca.jpg

Morsowanie - legalne czy nie? [WIDEO]

Odpowiednia profilaktyka skupia się przede wszystkim na prowadzeniu zdrowego trybu życia, odpowiedniej diecie oraz aktywności fizycznej. Lekarze podkreślają, że czynnikami kancerogennymi w odniesieniu do nowotworów jelita grubego są: dieta wysokokaloryczna uboga w owoce i warzywa, siedzący tryb życia, otyłość i cukrzyca, a także nadużywanie alkoholu i palenie papierosów.

- Tu bardzo wiele zależy od nas samych. Możemy poprzez zmianę nawyków żywieniowych, rezygnację z używek, regularne spacery, uprawianie sportu w dużym stopniu uchronić się przed powstaniem nowotworu – wyjaśnił dr Kamil Knut, chirurg ze Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.

4e2b9556d45d4883ae1997ada0608e79.JPG

Wojtuś urodził się bez gałek ocznych. Zbiórka na kolejną operację [WIDEO]

Nowotwór w początkowym stadium może przybierać postać„cichej choroby” – nie boli, ani nie powoduje dotkliwych dla pacjenta objawów. - Tu należy powiedzieć o kolonoskopii - badaniu, które umożliwia lekarzowi dokładne obejrzenie jelita od środka, a w razie wykrycia niepokojącej zmiany pozwala podjąć szybko leczenie – zaznaczył chirurg dr Kamil Knut.

Lekarz zwrócił również uwagę, że pięcioletnie przeżycie pacjentów, u których wykryto raka jelita grubego w pierwszym stopniu zaawansowania wynosi od 85 do nawet 100 proc. W czwartym stopniu zaawansowania ten odsetek przeżyć pięcioletnich spada do 5 proc.

- Zachęcam do badań endoskopowych i diagnostyki, która naprawdę może uratować życie”. (...) Korzyścią sytuacji, w której nowotwór jest wcześnie wykryty jest to, że możemy operować laparoskopowo, małoinwazyjnie. Pacjent wtedy szybciej wraca do zdrowia i do codziennego funkcjonowania – podsumował dr Kamil Knut, chirurg ze Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.

69809b4731c84f6eaa250d19ef7be1f4.JPG

Protest rodziców niepełnosprawnych dzieci w Koszalinie [WIDEO]

Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem ustanowiono na Światowym Szczycie Walki z Rakiem w lutym 2000 roku w Paryżu. Na spotkaniu przyjęto Kartę Paryską, zobowiązującą państwa, które ją podpisały do stworzenia programów zapobiegających i metod leczenia chorób nowotworowych.

Źródło: