Wykorzystuje AI. Nowatorska radioterapia w Zachodniopomorskim Centrum Onkologii

ms 2024-06-12  |  Szczecin
UDOSTĘPNIJ:
Radioterapia z wykorzystaniem sztucznej inteligencji w Zachodniopomorskim Centrum Onkologii (fot. Shutterstock)
Radioterapia z wykorzystaniem sztucznej inteligencji w Zachodniopomorskim Centrum Onkologii (fot. Shutterstock)
Radioterapia adaptacyjna, która opiera się na sztucznej inteligencji oraz ścisłej współpracy lekarzy z fizykami medycznymi, pozwala precyzyjnie "celować" promieniowanie i zmieniać jego dawkę. Zachodniopomorskie Centrum Onkologii w Szczecinie jest drugim ośrodkiem w Polsce, który dysponuje taką technologią.

Radioterapia dostosowana do anatomii

0dd933861fa54ea5b5f3ff8f1e6831c3.JPG

Profilaktyczne badania 40+ za darmo do końca roku [WIDEO]

Nowa, bardzo precyzyjna metoda naświetlania, nazwana radioterapią adaptacyjną, umożliwia dostosowanie dawki promieniowania do warunków anatomicznych. Pomiarów, tzw. okonturowania narządów zdrowych i zmiany nowotworowej, dokonuje się - po raz kolejny - gdy pacjent już leży na stole aparatu terapeutycznego. Jest to swego rodzaju aktualizacja danych, dzięki której można zmodyfikować kształt napromieniowanego obszaru, zależnie od wielkości guza oraz ułożenia narządów.

- To metoda, która pozwala precyzyjnie podać dawkę promieniowania do guza nowotworowego przy zachowaniu maksymalnej ochrony tkanek zdrowych i narządów

- wyjaśnia dr n med. Jarosław Pleśniak, kierownik Zakładu Fizyki Medycznej ZCO w Szczecinie.

Plan leczenia

dcc6427acec748f3a566f28456460ca2.jpg

Dwie kliniki w regionie. In vitro finansowane z budżetu państwa [WIDEO]

Punktem wyjścia do rozpoczęcia napromieniania jest przygotowany wcześniej przez lekarza i fizyka medycznego plan leczenia, nazywany planem referencyjnym. Ale po wykonaniu badania obrazowego opartego o tomografię komputerową przed każdą sesją terapeutyczną, lekarz radioterapeuta wyznacza rzeczywistą pozycję i modyfikuje obrysy narządów zdrowych, na bazie których system generuje adaptacyjny plan napromieniania. Dodatkowo plan poddawany jest procedurze kontroli jakości wykonanej przez fizyka medycznego.

- Plan leczenia, dostosowywany do anatomii pacjenta w każdym dniu napromieniania, ma niezwykle istotne znaczenie dla skuteczności i komfortu leczenia, ale wymaga też dużej sprawności organizacyjnej i wysokiej klasy specjalistów

- podkreśla Adrian Sikorski, dyrektor ZCO.

System Ethos umożliwia lepsze leczenie

02fc6d49aead49bc9818270df2bd5ec5.JPG

Plaster zamiast tabletki. Naukowcy ze Szczecina pracują nad nową formułą leków [WIDEO]

W Zachodniopomorskim Centrum Onkologii w czerwcu rozpoczęło się leczenie pierwszych pacjentów nową metodą. Radioterapia adaptacyjna jest wykonywana za pomocą akceleratora terapeutycznego Ethos, wyposażonego w technologię HyperSight zakupioną w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych na lata 2016-2024. Dofinansowanie z programu realizowanego przez ministerstwo zdrowia wyniosło 7 mln zł.


Dzięki technologii HyperSight system Ethos pozwala na generowanie obrazów o lepszym kontraście i rozdzielczości przestrzennej w porównaniu do standardowego obrazowania przy użyciu wiązki stożkowej. System wykorzystuje także sztuczną inteligencję do segmentacji konturów.

Drugi ośrodek w Polsce z radioterapią adaptacyjną

20b0b770c27c4040b1a916ce618d3440.JPG

Integracyjne zawody wędkarskie dla dzieci z niepełnosprawnościami [WIDEO]

Zachodniopomorskie Centrum Onkologii to drugi ośrodek w Polsce, w którym pacjenci onkologiczni są leczeni przy użyciu tej metody. Jako pierwszy technologię HyperSight otrzymał Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach, a pierwszym centrum medycznym w Europie, które - jesienią 2023 r. - zastosowało tę technologię, był Erasmus University MC w Rotterdamie.


Radioterapia adaptacyjna pozwala skuteczniej leczyć m.in. raka prostaty, płuc, przełyku, odbytnicy i piersi. Lekarze zwracają uwagę, że nowa metoda radioterapii jest bardziej czasochłonna, wymaga ścisłej współpracy radioterapeutów i fizyków medycznych, ale jest bardziej precyzyjna, skuteczna i bezpieczniejsza dla pacjentów. Pozwala zmniejszyć dawkę promieniowania w obrębie tzw. narządów krytycznych, dopasować wiązkę promieniowania do ułożenia guza i zdrowych tkanek.

- Zastosowanie technologii radioterapii adaptacyjnej powinno przyczynić się do poprawy wyników leczenia poprzez zmniejszenie ryzyka występowania odczynów popromiennych. W dalszej perspektywie czasu, poprzez intensyfikację leczenia napromienianiem w wybranych lokalizacjach, może prowadzić do poprawy wyników leczenia miejscowego

- podsumowuje dr n.med. Michał Falco, kierownik Oddziału Klinicznego Radioterapii ZCO.

Radioterapia adaptacyjna może być szczególnie przydatna - co podkreślają specjaliści - w leczeniu nowotworów jamy brzusznej, bo znajdujące się w niej narządy wewnętrzne zmieniają kształt i położenie

ZOBACZ TAKŻE: Nożem zaatakował ratownika w szpitalu. Napastnik odpowie za próbę zabójstwa

Źródło: