Pomaga w rehabilitacji: foka ze sztuczną inteligencją [WIDEO]

Joanna Kałużna-Reimer / mn 2025-02-12  |  Dębrno
UDOSTĘPNIJ:
Foka Sabinka: robot w służbie rehabilitacji
Wykorzystanie sztucznej inteligencji w rehabilitacji to nowoczesna forma pracy z dziećmi z niepełnosprawnościami, na którą zdecydowali się specjaliści z Regionalnej Placówki Opiekuńczo-Terapeutycznej w Dębnie. Efekty wykorzystywania Foki Paro już po pierwszych tygodniach okazały się doskonałe.

Sabinka - pluszak z duszą robota

Bez Barier

Na pierwszy rzut oka - zwykły pluszak... Ale w rzeczywistości ta biała, puchata foczka o wdzięcznym imieniu Sabinka to nowoczesny robot wyposażony w kilkaset czujników i wykorzystujący sztuczną inteligencję.

- Redukuje napięcie, daje nam okazję do modelowania fajnych zachowań, które dzieciaki przejawiają i wygaszanie niefajnych - powiedziała psycholog Katarzyna Kasprzak.

Urządzenie rozpoznaje dźwięki, reaguje na światło, dotyk, interpretuje ton głosu, zapamiętuje i porusza się.

Dzieci często traktują ją jako czynnik motywacyjny. Głaszczą fokę, pokazują: "zobacz, co zrobiłem, czy ładnie, czy ci się podoba", a foka reaguje

- powiedziała psycholog Natalia Obuchowska.

Foka Paro w Polsce: unikatowa terapia

8e7e8a56f986407a9077c0c8cca6b41e.JPG

Dla chorej koleżanki. Dzień dawcy szpiku w Urzędzie Wojewódzkim [WIDEO]

Terapeuci wykorzystują te spontaniczne reakcje do efektywniejszej pracy z niepełnosprawnymi dziećmi. Celem jest rozwijanie ich umiejętności komunikacyjnych i społecznych oraz stymulacja zmysłów.

W Regionalnej Placówce Opiekuńczo-Terapeutycznej w Dębnie, gdzie trafiają niepełnosprawne dzieci, którymi nie mogą się zajmować biologiczni rodzice, Foka Paro sprawdza się doskonale.

- Spełnia ona teraz ogromną rolę w placówce i jest jednym z najbardziej pożądanych u nas nowości terapeutycznych - powiedziała dyrektor Regionalnej Placówki Opiekuńczo-Terapeutycznej w Dębnie, Katarzyna Sowala.

Takie urządzenie w Polsce ma zaledwie kilkanaście placówek rehabilitacyjnych. W Zachodniopomorskiem – tylko ta jedna - w Dębnie.


ZOBACZ kontynuację tematu w programie "BEZ BARIER"

Źródło:
TVP3 Szczecin