Powstał w drugiej połowie XIX wieku, ale obecnie stan techniczny falochronu zachodniego w Darłowie pozostawia wiele do życzenia. Zmienić ten stan ma gruntowna przebudowa obiektu, do której przygotowuje się Urząd Morski w Szczecinie.
– Północne wiatry, które bardzo często u nas wieją jesienią, powodują tak zwane cofki w kanale, zmniejszą swoje natężenie - powiedział Krzysztof Walków, zastępca burmistrza Darłowa.
Bezpieczeństwo statków wpływających do darłowskiego portu i miasto przed cofką chronić będzie dodatkowa stumetrowa ostroga.
Po tym remoncie, który będzie, będziemy mieli dodatkową atrakcję, którą będzie ten bardzo bezpieczny, dostosowany do ruchu pieszego ciąg po tym falochronie zachodnim
Wykonawcę inwestycji wybrano. Sama przebudowa falochronu potrwa do końca przyszłego roku.
– Na pewno można traktować tę inwestycję jako strategiczną. Po pierwsze, to jest nasza pierwsza inwestycja, która będzie zrealizowana z KPO. Po drugie, to będzie bardzo ważna inwestycja dla samego portu w Darłowie - informuje Ewa Wieczorek z Urzędu Morskiego w Szczecinie.
...w którym wybudowana zostanie baza serwisowa morskich farm wiatrowych.
– Nowe miejsca pracy dla obecnych mieszkańców miasta, myślę, że to szansa na to, żeby do Darłowa sprowadzili się nowi mieszkańcy - mówi Krzysztof Walków, zastępca burmistrza Darłowa.
Oprócz przebudowy falochronu, terminal serwisowy wymusza także budowę i modernizację trzech portowych nabrzeży. Przetarg na te prace już ogłoszono.
Pewne funkcje nam uciekają. Takie małe porty jak Darłowo, to były funkcje przede wszystkim turystyczna, rybacka i handlowa, przeładunki. Funkcja rybacka nam zaczyna powoli uciekać i jeszcze, jeżeli handlowa by nie miała żadnych perspektyw, to praktycznie jesteśmy zdani tylko na spacery
Na potencjalnych wykonawców miasto czeka do 4 marca.
ZOBACZ TAKŻE:
Wypadek autokaru z piłkarzami Pogoni. Powodem była bardzo duża mgła