Wieloryb zaplątany w sieci. Udana akcja ratunkowa w Międzyzdrojach [WIDEO, ZDJĘCIA]

ms 2025-02-26  |  Międzyzdroje
UDOSTĘPNIJ:
Wieloryb zaplątany w sieci. Udana akcja ratunkowa w Międzyzdrojach (fot. Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa)
W Międzyzdrojach doszło do niecodziennego zdarzenia – w sieci rybackie zaplątał się wieloryb. Służby czekają na ekologów, którzy podejmą decyzję o dalszych działaniach mających na celu uwolnienie zwierzęcia.

Humbak zaplątany w sieć rybacką

de4d0e302d5d41d689c6a2f7d55fc83d.JPG

Szczecińskie kulturalne koty. Mają etat w 13 Muzach [WIDEO]

Rybacy z Międzyzdrojów odkryli w swoich sieciach humbaka (znany też jako długopłetwiec oceaniczny), który najprawdopodobniej zaplątał się podczas wędrówki w Bałtyku. To rzadki przypadek, ponieważ te morskie ssaki nie są typowymi mieszkańcami naszego morza.


Informację o akcji ratunkowej prowadzonej na Bałtyku w okolicach bazy rybackiej w Międzyzdrojach potwierdził Urząd Morski w Szczecinie.


- Otrzymaliśmy informację, że kilkaset metrów od brzegu jest zaplątany w sieci waleń. Koordynacji działań ratowniczych podjął się Woliński Park Narodowy – przekazała rzeczniczka Urzędu Morskiego Ewa Wieczorek.


Uwolnienie walenia

94d90b3e20af4fd696337419ee170ed1.JPG

Budowa domu może być niemożliwa. Zmiana planów zagospodarowania [WIDEO]

Po godzinie 12.00 udało się uwolnić humbaka z krępującej go sieci. W akcji brali udział ratownicy z Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa, WOPR Międzyzdroje oraz strażacy Państwowej Straży Pożarnej i OSP Międzyzdroje. Akcję koordynowali pracownicy Wolińskiego Parku Narodowego, byli w nią zaangażowani także lokalni rybacy.
- Wieloryb został uwolniony z sieci i w bardzo dobrej kondycji popłynął na północ. Jest to bardzo dobra informacja, ponieważ jeżeli popłynie w kierunku cieśnin duńskich, to jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że powróci w rejony północnego Atlantyku i cała jego eskapada zakończy się szczęśliwie – powiedziała dr hab. Katarzyna Stepanowska, prof. ZUT z Wydziału Nauk o Żywności i Rybactwa ZUT w Szczecinie.

Kto zawitał do Międzyzdrojów?

5e74094005ef4cff9146fe85a649d207.JPG

Akcja dla Adasia. Wspólnie możemy go uratować [WIDEO]

Osobnik w Międzyzdrojów miał 10-12 metrów długości. Chociaż według wstępnych informacji był określony jako humbak, naukowcy nie są pewni, czy należał do tego gatunku.
- Mówimy humbak, chociaż do końca nie wiemy jaki to był gatunek. Są zrobione zdjęcia, teraz będą one analizowane i po jakimś czasie będzie stwierdzone, jaki to był gość – zaznaczyła profesor Stepanowska.

Humbak - wieloryb występujący na całym świecie

436e774297f541bd9e840dc0474baa95.JPG

Nieuchwytny Rambo. Pies od 5 lat wymyka się ludziom [WIDEO]

Długopłetwiec oceaniczny to jeden z najbardziej rozpowszechnionych wielorybów. Występuje we wszystkich morzach i oceanach świata, z wyjątkiem skrajnych obszarów arktycznych. Ich populację ocenia się na około 80 tysięcy osobników.


Humbaki to fiszbinowce – żywią się głównie krylem i małymi rybami, które zdobywają poprzez odfiltrowanie wody. Pokarm zdobywają latem, kiedy przebywają w wodach podbiegunowych. Zimą wędrują do wód podzwrotnikowych, gdzie przechodzą gody i rodzą młode. W tym czasie żywią się nagromadzonym tłuszczem.


Humbaki potrafią przebyć rocznie nawet 25 tys. kilometrów. Podczas swoich wędrówek sporadycznie zapuszczają się do Bałtyku. Ostatnia taka wizyta miała miejsce w 2023 roku. - Bałtyk jest bardzo specyficznym morzem, wysłodzonym, mocno zamkniętym. Występują w nim różne gatunki ryb i także ssaki, takie jak foka szara, foka pospolita, foka obrączkowana i także morświny. Takie ssaki jak humbaki, finwale nie występują w sposób naturalny w Bałtyku, ale zdarzają się przypadki, że wpływają do Bałtyku chociaż na chwilę - tłumaczy dr hab. Katarzyna Stepanowska, prof. ZUT z Wydziału Nauk o Żywności i Rybactwa ZUT w Szczecinie.

ZOBACZ TAKŻE Puszcza Goleniowska. Wilki coraz częściej wchodzą do wsi

Źródło:
portal SZCZECIN.TVP.PL