Mała sonda wielkości puszki po napoju daje wielkie możliwości. Jej zadaniem jest między innymi przeprowadzenie badań i eksperymentów podczas lotu rakietą.
- Jeżeli byśmy wylądowali na innej planecie, możemy użyć właśnie takiego systemu odzyskiwania energii, żeby tuż po wylądowaniu nasi astronauci mieli prąd – powiedział Jan Bodys, uczeń 3 klasy Zespołu Szkół Elektryczno-Elektronicznych w Szczecinie.
Otworzy skrzydła, otworzy się spadochron obrotowy no i poprzez to, że jedna część będzie kręcić się w jedną stronę i druga w drugą, tak samo jak dynamo w rowerze, będzie wytwarzać nam energię
CanSat to międzynarodowy konkurs Europejskiej Agencji Kosmicznej. Polega na samodzielnym konstruowaniu mini satelitów – symulatorów sond kosmicznych – przez uczniów i uczennice oraz przeprowadzeniu badań naukowych.
- Konkurs ma za zadanie stymulowanie misji kosmicznej, takie jakie mają miejsce właśnie głównie w Europejskiej Agencji Kosmicznej – powiedział Michał Mueller, uczeń 12 klasy Worth School w Anglii.
Pięcioosobowy zespół, w skład którego weszli uczeń ze Szczecina oraz uczniowie z Warszawy, Bielska-Białej czy Anglii, stawia sobie jasny cel – przetestowanie systemu odzyskiwania energii przy lądowaniu, który w przyszłości może pomóc astronautom.
No świetnie, że chłopak ze Szczecina z grupką kolegów wysyłają czy starają się zbudować satelitę, która poleci najprawdopodobniej w kosmos i jeszcze dbają przy tym o ekologię. Co więcej, oderwali się na ten czas od komórek, od mediów społecznościowych i pracują nad czymś genialnym
Uczestnictwo w projekcie to także nauka pracy zespołowej.
- Jak najbardziej chce pomóc kolegom, nigdy nie myśli o sobie, tylko o grupie. Super chłopak, można tylko w samych superlatywach o nim mówić – powiedział Szymon Domaradzki, uczeń 3 klasy Zespołu Szkół Elektryczno-Elektronicznych w Szczecinie.
Wyniki – za dwa tygodnie. Wtedy drużyna Janka dowie się, czy dostanie się do ścisłego finału, który odbędzie się w połowie kwietnia na pustyni Błędowskiej.
ZOBACZ TAKŻE: Praca, pasja, rozwój. Europejskie Targi Możliwości