Policjanci zatrzymali osoby odpowiedzialne za produkcję zdjęć i filmów przedstawiających seksualne wykorzystanie dzieci, prowadzenie internetowych forów wymiany takich materiałów, a także doprowadzanie małoletnich do myśli samobójczych. Wśród zatrzymanych znaleźli się również bliscy ofiar oraz osoby zaufania publicznego.
Podczas 159 przeprowadzonych przeszukań policjanci ujawnili liczne materiały o charakterze pedofilskim, w tym filmy i zdjęcia, także te przedstawiające seksualne wykorzystanie niemowląt. Zabezpieczono ponad 1700 urządzeń i nośników danych, w tym komputery, twarde dyski, telefony i karty SIM, a także ponad 520 tysięcy plików wideo i zdjęć o charakterze pedofilskim. Dodatkowo ujawniono narkotyki i trzy sztuki nielegalnej broni palnej. Zatrzymano 98 osób w wieku od 22 do 78 lat.
Podejrzanym przedstawiono zarzuty posiadania, rozpowszechniania i produkowania treści o charakterze pedofilskim. W 48 przypadkach sądy zastosowały środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania. Za publiczne prezentowanie treści pornograficznych grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.
Międzynarodowa operacja „FEVER”, wspierana przez Europol i J-CAT została zaplanowana przez Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC) we współpracy z Komendą Główną Policji.
Do udziału w akcji Polska Policja zaprosiła służby z Danii, Estonii, Niemiec, Grecji, Węgier, Irlandii, Łotwy, Rumunii, Hiszpanii, Szwecji i Bułgarii. Na poziomie międzynarodowym w działania zaangażowane były również brytyjska National Crime Agency (NCA) oraz amerykańskie Federalne Biuro Śledcze (FBI), a także Departament Śledczy ds. Bezpieczeństwa Wewnętrznego (HSI) i Narodowe Centrum Dzieci Zaginionych i Wykorzystywanych (NCMEC). W operacji uczestniczył także Departament do Spraw Cyberprzestępczości i Informatyzacji Prokuratury Krajowej oraz prokuratorzy z całego kraju.
FEVER była do tej pory największą operacją, którą Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości zorganizowało we współpracy z Komendą Główną Policji
W działania na terenie kraju zaangażowanych było blisko 600 policjantów z CBZC, Wydziału do Walki z Handlem Ludźmi Biura Kryminalnego KGP oraz funkcjonariuszy z Komendy Stołecznej Policji i komend wojewódzkich w Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Olsztynie, Poznaniu, Radomiu, Rzeszowie, Wrocławiu i Gorzowie Wielkopolskim.
W ramach "FEVER" zamknięto m.in. dużą światową platformę streamingową z nielegalnymi treściami ("Kidflix"). Polska policja dotarła do 12 jej aktywnych użytkowników. Współpracowano też z FBI w sprawie międzynarodowego forum pedofilskiego w ukrytej sieci.
Łącznie zatrzymano 166 osób, z czego 111 aresztowano za udostępnianie materiałów z wykorzystaniem dzieci.
Celem policjantów realizujących działania, było przede wszystkim zakończenie procederu krzywdzenia dzieci, dlatego zatrzymanie sprawców tych ohydnych przestępstw i doprowadzenie ich przed wymiar sprawiedliwości miało tu kluczowe znaczenie.
Wcześniejsze operacje CBZC na terenie kraju, takie jak „ANASTAZJA”, „BARBOSSA”, „CARLOS”, „DAKOTA” i „ENOLA GAY” w latach 2022-2024, doprowadziły do przedstawienia zarzutów ponad 280 osobom i zabezpieczenia ponad 2 milionów plików o charakterze pedofilskim.
Policja zaznacza, że czynności związane z analizą zabezpieczonego sprzętu i materiałów jeszcze trwają, co oznacza, że prezentowane dane mogą ulec zmianie.
ZOBACZ TAKŻE: Telefon zapalił się w szkole. Dzieci trafiły do szpitala