Zbrodnia bez kary. Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

ms 2025-04-13  |  Zachodniopomorskie
UDOSTĘPNIJ:
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej (fot. PAP/Marcin Bielecki)
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej (fot. PAP/Marcin Bielecki)
13 kwietnia jest obchodzony Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, którego celem jest oddanie hołdu polskim jeńcom wojennym i więźniom zgładzonym przez sowietów wiosną 1940 roku. Wtedy to NKWD wymordowało strzałem w tył głowy blisko 22 tysiące Polaków, wziętych do niewoli po agresji Związku Sowieckiego na Polskę, 17 września 1939 roku.

e0c7f4331fd64ae2a3dc5c82b41cac00.jpg

Pamięć o Katyniu. Hołd dla ofiar na Cmentarzu Centralnym [WIDEO, ZDJĘCIA]

Egzekucje trwały sześć tygodni, od kwietnia do maja 1940 roku. Sowieci zamordowali ponad 14 tysięcy 500 jeńców z wydzielonych obozów NKWD w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku. Grzebano ich w zbiorowych mogiłach w Katyniu, Miednoje oraz Charkowie. Pozostałe 7305 osób, z tzw. Ukraińskiej oraz Białoruskiej Listy Katyńskiej, byli to w większości cywile osadzeni w więzieniach zachodniej Ukrainy i Białorusi, czyli terenach Polski włączonych do ZSRR.


Wśród rozstrzelanych byli oficerowie Wojska Polskiego, wybitni dowódcy i stratedzy, policjanci, urzędnicy, uczeni, artyści, pisarze, lekarze, nauczyciele i prawnicy. Stanowili elitę narodu, jego potencjał obronny, intelektualny i twórczy.

ZOBACZ TAKŻE: Rozmowę z Maciejem Fryczem z IPN-u

Źródło:
IAR