Bezpieczny przejazd. Kolejna odsłona akcji informacyjnej [WIDEO]

Sławomir Pankowski / ms 2025-04-17  |  Kołobrzeg
UDOSTĘPNIJ:
Bezpieczny przejazd. Kolejna odsłona akcji informacyjnej
Wiedza potrzebna nie tylko w okresie przedświątecznych wyjazdów, ale w tym czasie szczególnie warta przypomnienia. W zderzeniu z pociągiem nawet solidne auto zostanie zgniecione jak puszka po napoju. Wypadki na przejazdach kolejowych należą do najtragiczniejszych. Stąd kampania PKP PLK, w ramach której, między innymi w Kołobrzegu, przypominano kierowcom o zasadach bezpieczeństwa.

Mniejszy ruch, większe ryzyko. Złudne poczucie bezpieczeństwa

f190c02653ba4c4a9678eb2a20e9a5c2.jpg

Prędkość wciąż zabija. Ponad 28 tys. wykroczeń [WIDEO]

Teoria jest powszechnie znana, bo każdy kierowca, zanim przystąpił do egzaminu na prawo jazdy, musiał ją sobie przyswoić.

Przede wszystkim patrzeć na znaki. Jeżeli jest stop, to nie bagatelizować sobie tego sygnału. Dlatego naprawdę się zatrzymać, bo czasami to po prostu ratuje życie, znaczy – często to ratuje życie – powiedziała jedna z kierujących.


Praktyka jednak brutalnie tę teorię weryfikuje. Tylko w tym roku na przejazdach kolejowo-drogowych w kraju w 44 wypadkach zginęło 12 osób. W Zachodniopomorskiem –

Tak statystycznie patrząc, to tam, gdzie jest mały ruch pociągów. Myślę, że ludziom wydaje się, że o tej porze nie powinno nic jechać i tę czujność mają taką mniejszą, wjeżdżają pod pociągi, a czasami uderzają w pociąg

– uważa Sławomir Świerczyński ze Służby Ochrony Kolei.

Kierowcy ryzykują życiem

4bc6050920f84e60ac6f426489529772.jpg

Zabił psa z premedytacją. Sąd wydał surowy wyrok [WIDEO]

Ułańska fantazja kierowców nie zna granic. Ignorują znak „STOP” i czerwone światło, wjeżdżają pod zamykające się rogatki, licząc, że uda się zdążyć przed nadjeżdżającym pociągiem.

Pociąg nie ma szansy się zatrzymać w miejscu. Najszybsze, najcięższe pociągi – ich droga hamowania wynosi nawet około 1300 metrów, czyli jak długość 13 boisk piłkarskich – tłumacz Bartosz Pietrzykowski z PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.


By zwiększyć bezpieczeństwo na przejazdach, PKP PLK zorganizowało kolejną akcję „Bezpieczny przejazd”. Ulotki informacyjne rozdawano kierowcom, między innymi na przejeździe przez ulicę Koszalińską w Kołobrzegu.

Oczywiście, każdego kierowcę trzeba uświadamiać cały czas

– skomentował kierowca.

Kierowcy łamiący przepisy są surowo karani. Nie tylko mandatami, bo zapłacić muszą też za zniszczoną infrastrukturę kolejową.

ZOBACZ TAKŻE: Ukrywał się przed więzieniem. Zabójca w rękach policji

Źródło:
TVP3 Szczecin